Tatzelwurm od "Šolcáku"

27. června 2017 v 18:26 | Ursidae89 |  Kryptozoologie

Po dně "Šolcáku" (archiv autora, pořízeno 8.4.2017)

Šolcův rybník se nalézá poblíž obce jménem Raspenava v areálu Šluknovského výběžku poblíž našich hranic s Polskem. Před léty o tomto místě vyšel článek v časopisu Magazín 2000 záhad, kde byl dramaticky pojmenován "rybníkem hrůzy". Co se zde stalo, že si rybník zasluhuje takovou charakteristiku? Toto místo mělo být celé roky dějištěm různých paranormálních fenoménů. Poblíž v lesích měla řádit takzvaná divoká honba, kterou ve svých knihách znamenitě zdokumentoval český autor Otomar Dvořák. Dalším jevem měl být bahenní muž (Schlammman), jakýsi lokální ekvivalent vodníka. Na místo mne ale přivedlo zcela jiné specifické pozorování. Většina lidí, kteří se zabývají kryptozoologií, je seznámena s tvorem, který se jmenuje Tatzelwurm. Má jít o bizarní bytost, která se do značné míry podobá korovci jedovatému (Heloderma suspectum), který je jedním z pouhých dvou severoamerickým jedovatých ještěrů. Jsou známy dvě zdokumentované podoby tatzelwurma. V Itálii byl hlášen tvor s hadím tělem, párem nohou a kočičí hlavou. V Rakousku je tvor ale popisován jako "kvadrupední šiška" s ještěří hlavou. Právě druhý zmíněný tvor byl údajně zpozorován poblíž Raspenavy.

U vodní nádrže se v jeden letní podvečer pohybovala skupina středoškoláků, která s sebou měla shodou okolností drobnějšího psa (údajně šlo o jezevčíka). Došlo zde ke koupání, při němž jezevčík za bolestného zaskučení zmizel pod hladinou rybníka. Po chvíli se z vody vynořila nestvůra, která vypadala - a nyní cituji - jako "obrovská zelená šiška s žabí hlavou a tlamou plnou ostrých zubů. Netvor se prý pohyboval na krátkých nohách, podobných končetinám některých ještěrů". Tvor byl atakován mládenci, kteří po něm házeli kameny. Ty se od jeho tvrdých šupinách bez jakéhokoliv destruktivního efektu sklouzly. Živočich zavrčel, vycenil své zuby a opět zmizel v rybníce. Jako autor článku v časopisu byl uveden Ing. Vladimír Červinka. Událost v článku popsaná není nijak blíže časově určena.

V době přečtení článku jsem zrovna pracoval s hypotézou anomálních oblastí, kde by mělo docházet k prolínání našeho časoprostoru s něčím jiným, cizím. Tři mysteriózní fenomény na jedné jediné lokalitě zněly velice atraktivně. Netrvalo tedy dlouho a na danou lokalitu jsem se tedy osobně vypravil. Mou první návštěvu lze zařadit do léta roku 2013. Šlo o dokumentární rekognoskaci, při níž jsem procházel lépe přístupná místa rybníku a pořizoval fotky pro efektivnější orientaci během dalších výprav. Rybník se nachází mezi poměrně frekventovanou silnicí a železniční tratí, za ním začínají husté listnaté lesy. Koupala se tam rovněř menší skupina lidí. Toliko tedy o jeho "odlehlosti".. Poblíž silnice je na hrázi odtok vody z rybníka, dále se nalézá další, který je podstatně menší. U prvního odtoku jsem nalezl velice čerstvé pozůstatky vážky, konkrétně šlo o její křídla. Domnívám se, že ty by bylo možné vysvětlit predací ze stran ryby či větší ještěrky, které na prohřáté hrázi lze logicky očekávat. Pod hrází je velký terénní skok, pod nímž je hustě zalesněná rovina. Poblíž trati se nacházejí porosty obřích kapradin. V tento den jsem nebyl schopen zjistit hloubku rybníku, to se ale mělo změnit příště.

Má další návštěva proběhla až osmého dubna roku 2017. Po příjezdu na místo jsem s potěšením zjistil, že je rybník vypuštěn, což mi otevíralo mnohem větší badatelské možnosti než minule. Naštěstí jsem byl v tento den vybaven výstrojí pro pohyb v náročnějším terénu. Dno rybníka bylo převážně pevné, takže poskytovalo poměrně volný pohyb. Začal jsem tedy lustrovat okraje rybníka a ostrůvky zarostlé vegetací. Na nich jsem nenalezl stopy po aktivitě větších zvířat. Žádné potenciální nory, nic.. U jednoho z ostrovů jsem se zabořil do bahna a byl jsem velice vděčný za své vysoké kanady. Pokračoval jsem blátivou plání plnou pařezů, stočil se hlouběji do lesa a pln ideálů se jalově rozhodl překonat zatopenou louku, kde i má obuv do terénu těžce zaostávala. Nakonec jsem se však na druhou stranu rybníku dostal. Tudy jsem prošel skupinami kapraďorostů a dostal jsem se ke kamenům, které vyčnívají z vody. Na nich se tajemná tvor má údajně v letních měsících vyhřívat. Žádné stopy po jakékoliv aktivitě. Po dosažení hráze jsem měl znamenitý přehled o terénu, který je obyčejnělidskému zraku skryt pod hladinou. Drtivá většina dna "Šolcáku" je extrémně mělká, patrně ne více než metr a půl. Výraznější hloubka začíná až bezprostředně u hráze, kde se snad může pohybovat v rozmezí dvou až tří metrů. Je to tedy prostor velice limitovaný..

Můj dosavadní závěr je následující. Nejde o žádnou odlehlou oblast, jako v případě například Černého a Čertova jezera na Šumavě. Lokalita je velice na ráně a obávám se, že neposkytuje zázemí pro žádného většího skrytého tvora. Pro zdravý genofond je zapotřebí ideálně několik set jedinců (číslo je u různých živočišných skupin variabilní), což si zde ani zdaleka nedovedu představit, pokud je to tedy tvor s masa a kostí. Pokud je zde ale skutečně místo jakéhosi hypotetického portálu, kam občas něco pronikne z "druhé strany", tak snad možná. Zde ale hazardujeme na velice tenkém ledu nepodložených a divokých spekulací. Tvor zobrazený na ilustraci v článku časopisu Magazín 2000 záhad je doslova kopií jedné rakouské dřevořezby, jediným rozdílem je jeho barva (originál hnědý a český tatzelwurm zelený). Celé to na mne působí dojmem jakési městské legendy. Skupina zdivočelých teenagerů, nevyhovující místo výskytu a velice neurčité informace v celém případu. Šolcův rybník však prozatím nehodlám zavrhovat. Letos v létě plánuji delší výpravu, při níž bude použita past pro odchyt drobných šelem a nástražná fotopast. Zkušenosti přímo z terénu jsou prostě fajn a čas strávený v přírodě je dobře využitý čas, řekl bych..

Pokud má kdokoliv zkušenostiz oblasti kryptozoologie na našem území, nebo by rád přiložil pomocnou ruku během výpravy, nechť mne, prosím, kontaktuje. Termín výpravy prozatím není pevně stanoven.

Zdroje:
- www.wikipedia.cz
- článek z periodika Magazín 2000 záhad
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Alfaraptor Alfaraptor | Web | 27. června 2017 v 19:15 | Reagovat

Velice zajímavý pohled na pátrání po existenci "šiškouna". Ačkoliv musím souhlasit s tím, že jeho výskyt na této lokalitě je spíše nepravděpodobný.

2 ztracene-svety ztracene-svety | E-mail | Web | 10. července 2017 v 20:20 | Reagovat

[1]: Ještě během své první návštěvy jsem do té lokality vkládal velké naděje.. Je to již loňský sníh, jak se říká.. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama