Hrad Sovinec a Soví král

3. července 2017 v 0:29 | Ursidae89 |  Kryptozoologie

Hrad Sovinec (archiv autora, pořízeno 2.7.2017)

V rámci své zatím poslední dovolené jsem vyrazil opět na cesty a momentálně jsem ubytován ve Velkých Losinách (Liberecký kraj), které jsou proslulé dávnými čarodejnickými procesy. Jedním z prvních výletů byla návštěva hradu Sovinec. Ten se nachází u obce Jiříkov a první písemná zmínka o něm pochází z r. 1353. Od r 1985 jde o chráněnou kulturní památku ČR. Hrad Sovinec je spojován s legendární bytostí jménem Soví král, bytostí přebývající v místní podzemní skrýši, která byla schopná přeměny v obří sovu. Onoho Sovího krále lze pravděpodobně do jisté míry spojovat se světově proslulými kryptidy typu soví/molí/můří muž ze Severní Ameriky a Kikiyaonem z Afriky. První skupina působí spíše jako jakýsi gigantický typ hmyzu (což patrně nebude správné zařazení) a druhá disponuje jasně ptačími znaky - viz. nohy s výraznými drápy a zobák. Nelze ale vyloučit, že oba typy tvorů mohou spadat do jednoho druhu. Stačí si vybavit znaky pohlavního dimorfismu u mnoha současných živočichů.


Soví/molí/můří muži - autentické kresby svědků (Mackerle, Ivan - "Odkud přicházejí?")

Tito tvorové byli spatřeni i na našem území a to dokonce ve velice nedávné době. Konkrétně šlo o případy, kdy tajemní tvorové postávali zvenčí u oken a také pronásledovali jedoucí auta, což jsou přesně typy pozorování, které se odehrávaly i v zahraničí. Pokud by někoho tématika Sovího krále zaujala, tok mohu doporučit poměrně novou a znamenitě zpracovanou knihu Arnošta Vašíčka "Labyrint záhad: největší záhady Čech, Moravy a Slezska", přesněji řečeno kapitolu Bytosti odjinud. Autor se nedrží nízko při zemi a domnívá se, že tyto bytosti mohou mít dokonce extraterestriální původ. Osobně se domnívám, že řešení záhady bude mnohem prozaičtější. Někteří paleontologové se domnívali, že v druhohorách zemi s dinosaury sdílely až tři metry vysoké sovy, nicméně nyní už víme, že toto tvrzení bylo evidentně mylné. Největším v současnosti známým typem vyhynulé sovy je rod Ornimegalonyx (v překladu obří ptačí dráp) pocházející z Kuby. Dosahoval výšky až 1.1 metru a vážil 9 kilogramů. A rovněž náš recentní výr velký (Bubo bubo) se může pyšnit poměrně velkými rozměry - rozpětí jeho křídel dosahuje 160-188 centimetrů.


Výr velký (Bubo bubo), Jiříkov (archiv autora, pořízeno 2.7.2017)

Může mít legenda o Sovím králi původ v pozorováních jakýchsi neznámých druhů sov? Může jít o bytosti, které se k nám pomocí portálů dostávají z jakéhosi paralelního vesmíru? Co ale lze s určitostí prohlásit je to, že jde o jedny z nejbizarnějších kryptidů vůbec. Objevují se z ničeho nic a stejně tak mizí, jejich oči září červeně, objevují se společně s UFO a muži v černém, jejich příchod údajně doprovázejí problémy s elektrickými přístroji, údajně se mají zjevovat bezprostředně před nějakou velkou katastrofou. Zvláště kvůli těmto faktům se tedy uchyluji k druhé hypotéze o jejich původu.

Zdroje:
- Vašíček, Arnošt: "Labyrint záhad: největší záhady Čech, Moravy a Slezska"
- Propagační materiály o hradu Sovinec
- Článek z archivu o sovím muži - Mackerle, Ivan
- www.prehistoric-wildlife.com
- www.wikipedia.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 dinosaurss dinosaurss | Web | 3. července 2017 v 18:18 | Reagovat

Moc hezký článek.

2 Alfaraptor Alfaraptor | Web | 4. července 2017 v 12:12 | Reagovat

Byl jsem na Vašíčkově přednášce o jeho nové knize, když byl u nás v knihovně a tohle bylo jedno z nejzajímavějších témat.

3 ztracene-svety ztracene-svety | E-mail | Web | 15. července 2017 v 23:29 | Reagovat

[1]: Děkuju!

[2]: Kéž bych měl příležitost se na ní také někdy podívat. Souhlas, nicméně jsou v knize i mnohá další fascinující témata - trpaslíci například..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama