Indický opičí muž

24. července 2017 v 16:18 | Ursidae89 |  Kryptozoologie

Dvě varianty popisu opičího muže z Nového Dillí (www.en.wikipedia.org)

Asie, onen kontinent tak křiklavých kontrastů, je rejdištěm mnoha typů kryptidů, kteří se po vzhledové stránce více či méně pohybují na cestě mezi člověkem a nižšími primáty. Máme zde například himálajského yettiho. Barmanu, almas/ty, mecheny, čučuna, myrigdi a tungu přebývají v Rusku a jeho okolních zemích. Ve vietnamských džunglích byl v průběhu zdejší války v lesích pozorován šan-tu, ona proslulá "skalní opice" - obávaný bijec amerických ozbrojených sil a trhač hlav. V poslední době přicházely zprávy z Johoru v Malajsii, kde byl tvor nepokrytě a tendenčně nazván bigfootem po vzoru známějšího severoamerického protějšku. Čínský jeren může být dalším z mnoha dalších bytostí a v neposlední řadě lze zmínit i orang pendeka ze Sumatry. Z Ruska mimochodem pochází i fascinující případ, kdy na jednom místě došlo k pozorování opočlověka a nedaleké letiště v místním Barnaulu bylo vyřazeno z provozu kvůli pozorování UFO.

Je jasné, že pestrost názvů pro tyto bytosti je zapříčiněna spoustou místních jazyků, nicméně se lze však domnívat, že se zde pohybuje více typů tvorů. Jsou zde orang pendekové velikosti trpaslíka až obří bytosti nikoliv nepodobné údajně vyhynulému gigantopitékovi (Gigantopithecus blacki). Je rovněž očividné, že někteří tito kryptidi mají blíže k člověku - zejména ti z Ruska, kteří jsou často přirovnávání k neandrtálcům (Homo neanderthalensis). Druhým protipólem jsou ti, kteří mají blíže k niže postaveným primátům. Klasifikace humanoidních kryptidů na území Asie byla za spoustu let poměrně dobře zmapována, proto o ní referuji jen takto v náznacích a ve jménu kompletnosti podávaných informací. Hlavním cílem tohoto článku je přiblížit čtenáři jednoho obskurnějšího tvora, který mi moc nezapadá do výše nakousnutého rozdělování. Konkrétně jde o opičího muže z Indie.

První zprávy o něm jsou poměrně nového data. Pochází z roku 2001 a dějištěm těchto událostí se stalo Nové Dillí, tedy hlavní město Indie. V této době oblast postihla vlna úmorných veder a spousta lidí se tedy rozhodla spát na střechách svých domů. V této době se začala objevovat svědectví lidí, kteří byli napadeni bytostí zhruba 120-150cm vysokou. Popisy jednotlivých svědků se v mnoha bodech značně lišily. Mnozí popisovali ryze zvířecí bytost s hustou černou srstí a jiní tvora s helmou a ocelovými drápy, červeně zářícíma očima a třemi knoflíky na hrudi. Třetí kategorie svědků popisovala tvora více než 250cm vysokého a - co je nejzajímavější - s čumákem, který se podobal psovité šelmě. Mnoho lidí bylo během těchto událostí zraněno, poškrábáno a dokonce došlo k 2-3 úmrtím při pádu ze střechy nebo schodů. Dne 13. května 2001 - 15 lidí bylo údajně poškrábáno a pokousáno. K dalším pozorováním došlo v Kanpuru v průběhu následujícího roku, kdy byl tvor přirovnán k mechanické opici, která vydávala modré a červené světlo.


Makak rhesus (www.charcoalfeather.deviantart.com)

Je to je spousta absurdně fantastických tvrzení, která jsou někdy až v protichůdném postavení. Osobně se domnívám, že tato záhada může mít velice prozaické vysvětlení a pokusím se nyní nastínit svůj pohled na celou záležitost. Byla kontaktována místní zoo, ta ale sdělila, že k žádnému úniku jakéhokoliv druhu zvířete nedošlo. Ani by to vlastně nebylo potřeba.. V Indii přebývá nemálo původních primátů (zdroje úvádí až 13 různých druhů na tomto území) a konkrétně zdejší makakové dokáží být velice drzí a někdy až agresivní. Druhy rodu makak v tomto výčtu figurují nejvíce a jsou následovány hulmany, langury, gibony a některými drobnějšími druhy, které v této analýze nemohou hrát vážnější roli, neboť možná záměna s popisovanou bytostí by nebyla moc pravděpodobná.. Osobně bych vsadil zřejmě na bezocasý druh Makak rhesus (Macaca mulatta). V některých zdejších městech jich působí celé organizované gangy, které pořádají nájezdy na místní domácnosti a obchodníky.


Levhart (www.wildplanetadventures.com)

V indické Bombaji je prokázaným problémem odvaha divokých levhartů (subspécie Panthera pardus fusca), kteří pronikají do místní zastavěné zóny z přírodního parku Sanja-Gandhí, kde by se údajně měla pohybovat až čtyřicetičlená populace této vysoce přizpůsobivé šelmy. V indických městech se válí tuny odpadu, takže tu znamenitě prosperují krysy, volně se tu pohybují napůl zdivočelí psi a spousty dalších domácích zvířat. O posvátnosti krav snad ani nemusím hovořit. Toto dokazuje široké spektrum pro možnou predaci levharta ve větším městě. Proč by to tedy nebylo možné na jiném místě v Indii? Samozřejmě upozorňují na skutečnost, že Nové Dillí je hlavním městem Indie a je tedy pochopitelně větší než Bombaj. Z mého průzkumu satelitních snímků však vyplývá, že v celém areálu je i tak mnoho zalesněných oblastí a řek, které mohoujako koridory potenciálně sloužit k relativně utajenému a neomezenému pohybu po území a to zejména v noci. A právě v noci docházelo k útokům opičího muže a i levhart je znám svou převážně noční aktivitou. Proč by levhart nemohl být oním záhadným opičím mužem? Po stromech se pohybuje také velice zdatně a při chůzi na čtyřech končetinách se skutečně může podobat větší opici.

Pozorování trvala jenom několik málo dnů a přesto se vyrojilo dost variant popisu tvora. Na jedné rekontrukci pozorování na internetu byly dokonce zobrazeny dvě tváře poměrně obyčejných mužů. Opice, stroj, bigfoot se psí hlavou, muž.. To je spousta popisů pro pozorování, která trvala jenom tak krátký časový interval. Osobně se domnívám, že pozorování mohla mít reálný základ - viz. makak nebo levhart. V úvahu by dokonce mohl přicházet i maskovaný zloděj. Jinak to celé na mě působí dojmem obludně nafouknuté bubliny a nelogické mystifikace. Skeptické smýšlení je v tomto případě více než na místě a indický opičí muž tedy patrně v mém archivu zaujme místo v sekci městských legend. Působí to až moc fantasticky, než aby to byla pravda. Mnohé podobné příběhy se vyskytují i v jiným světovým kulturách, například skákající Jack z Velké Británie a pérák z druhoválečné Prahy.

Zdroje:
- Magazín 2000 záhad - "Opičí muž útočí"
- www.wikipedia.org
- www.walkthroughindia.com
- "Nepostradatelní - Levharti za dveřmi", dokument National Geographic Wild
- sekce záhadných asijských primátů z archivu autora
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Alfaraptor Alfaraptor | Web | 24. července 2017 v 22:51 | Reagovat

Zajímavý výčet pozorování. Osobně se přikláním k názoru, že strach má velké oči a souhlasím s tebou. Místní pověrčiví lidé si dokáží i za totální banality dosadit téměř cokoliv. :D

2 dinosaurss dinosaurss | Web | 27. července 2017 v 0:10 | Reagovat

Velmi pozoruhodné počtení..

[1]: Souhlasím.

3 ztracene-svety ztracene-svety | E-mail | Web | 1. srpna 2017 v 18:17 | Reagovat

[1]: Řekl bych, že tahle zoologická záhada je vyvrácena.. ;-)

[2]: Díky!.. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama