Lom ve Vlastějovicích

15. července 2017 v 18:55 | Ursidae89 |  Cestování

Lom ve Vlastějovicích (archiv autora, pořízeno 15.7.2017)

Obec Vlastějovice se nachází na Vysočině a je to jednou z prvních lokalit, co jsem navštívil v rámci aktivit klubu Cesty do pravěku. Ještě jako drobounké palelolo, paleoli, paleontologičátko.. Nemám rád eufemismy.. Hned v úvodu článku jsem nucen upozornit, že hlavní premisou návštěvy místa není nález fosilií, jde spíše o naleziště geologického významu. Nicméně se zde však mohou vyřádit i fotografové přírody. Poblíž vesnice se nachází i historický důl, ze kterého mám prastarý hřeb a v neposlední řadě v této době zatopená jeskyně, která byla obývána pralidmi. Samotná návštěva lomu je ideální o víkendu, kdy zde neprobíhají práce.

V době GPS by bylo evidentně samoúčelné popisovat cestu do obce. Hlavním orientačním bodem uvnitř ní je ohyb hlavní silnice, na kterou se napojuje vedlejší . Mimochodem se zde nachází rozsáhlé dětské hřiště. Tak tady na vedlejší. Auto lze zanechat na kraji lesa a dále pokračovat pěšky. Správný postup bude verifikován následujícími znaky: po deseti metrech v lese vymletá kamenitá cesta, po chvíli oplocení na levé straně a občasná žlutá značka.

Z této cesty je zapotřebí sejít na ještě zarostlejší cestu u značky Kraj Blanických Rytířů - vrch Fialník. Po několika metrech doporučuji započít ostré stoupání do vrchu. Jsou zde občasné kopřivy, trní a husté ostrůvky nového porostu. Cestu je tedy třeba v předstihu rekognoskovat, díky čemuž lze etapu bez problémů absolvovat. Upozorňuji na nálety obtížného hmyzu, které převažují ve středové části svahu, ona odporná "okřídlená klíšťata".

Před vámi se ocitne otevřený pohled na lom a zároveň se ocitnete na jeho nulté úrovni. Pod ní je rozsáhlá -1 a nad druhou stranou lomu se tyčí řada levelů vyšších. Od mého mládí as lom extrémně změnil. V tuto chvíli je geologické kladívko a spol. snad i redundantní. Lze sbírat volnou rukou a zapotřebí je jen ochrana. A tou ochranou myslím noviny na zabalení nalezených vzorků. Dnes jsem po chvilce našel kus silně aromatické síry a nespočet dalších nerostů. Lze se zde kochat unikátním terénem a mnohými druhy vzácné květeny. Na nejnižší úrovni lomu se v současnosti nachází dvě malé bahnité plochy s bohatým porostem rákosu. Celý výlet na toto místo tak, jak jsem jej popsal, lze stihnout za jednu až dvě hodiny.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Alfaraptor Alfaraptor | Web | 17. července 2017 v 19:42 | Reagovat

Zní to jako zajímavá lokalita. Chybí mi časy, kdy jsem ještě chodíval na zkameněliny.

2 ztracene-svety ztracene-svety | E-mail | Web | 1. srpna 2017 v 18:21 | Reagovat

[1]: Mám moc rád tyhle výjezdy do terénu, letos jsem stihl snad už čtyři různé lokality.. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama